Nałęczów
Kazimierz Dolny
Janowiec
Opole Lubelskie
Poniatowa
Puławy
Wąwolnica
Wojciechów
Karczmiska
Końskowola
Gmina Puławy
Józefów nad Wisłą
Powiat Puławski

Janowiec Informacje

INFORMACJA TURYSTYCZNA

Punkt Informacji Turystycznej
Gminny Dom Kultury, ul. Plac Wolności 1,
24-123 Janowiec,
tel. 81 881 52 89, gokjanowiec@gmail.com

Adres gminy

Urząd Gminy Janowiec
ul. Radomska 2, 24-123 Janowiec, tel. (81) 881 58 00, gmina@janowiec.pl

Ważne adresy

Bank Spółdzielczy w Kazimierzu Dolnym oddział w Janowcu
Janowiec, ul. Rynek

Urząd Pocztowy
ul.Radomska 3, tel. 0 81 881 59 30

 

Gmina Janowiec

 

Zamek w JanowcuGmina Janowiec położona na przeciwległym do Kazimierza Dolnego brzegu Wisły posiada wyjątkowe walory krajobrazowe. Należy do Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Siedziba gminy - Janowiec,  dawniej miasto - dziś osada -  leży nad rzeką Plewką.

 

Zabudowa Janowca ciągnie się wąskim pasem wzdłuż skarpy wiślanej. Taki układ miejscowości uwarunkowany był bezpośrednim sąsiedztwem terenów zalewowych, które znajdują się od strony południowej.

 

Nad okolicą górują ruiny zamku z początku XVI w. - rezydencji Firlejów i Lubomirskich. Malownicze krajobrazy Małopolskiego Przełomu Wisły, bogata oferta kulturalna, wiele szlaków pieszych i rowerowych oraz bliskość ulubionego miasta artystów - Kazimierza Dolnego przyciągają turystów. Na terenie Gminy Janowiec znajdziemy ciekawą ofertę noclegową (m.in. noclegi we dworze i na zamku!) i gastronomiczną (gospody oferują wyborne lokalne jadło).

                             

Z kart historii:

 • Osada zasiedlona była już 3500 tys. lat temu.

 • Wieś Serokomla pod koniec XV stulecia została nabyta przez Firlejów herbu Lewart.

 • Na początku XVI w. Mikołaj Firlej rozpoczął budowę zamku na stromej skarpie.

 • Piotr Firlej założył tu w 1537 r. miasteczko na prawie magdeburskim, zmieniając nazwę na Janowiec.

 • Miejscowość utraciła prawa miejskie po upadku powstania styczniowego. 

 

Warto zobaczyć, warto zwiedzić:

 

         - dla miłośników historii:

 • Zamek – budowę w stylu renesansowym rozpoczęto z fundacji Mikołaja Firleja na początku XVI w. na bazie zespołu obronnego poprzednich właścicieli wsi, Janowskich herbu Syrokomla. Rezydencję rozbudowywano do XVIII w. z udziałem m.in. włoskiego architekta Santi Gucciego, wykorzystując miejscowy kamień wapienny oraz cegłę. Ostatnim prywatnym właścicielem zamku był do 1975 r. Leon Kozłowski, który przekazał twierdzę Muzeum Nadwiślańskiemu w Kazimierzu Dolnym. Do zwiedzania udostępniono m.in. Budynek Bramny, Dom Północny oraz obiekty przeniesione na tereny sąsiadujące z zamkiem. Niepowtarzalny charakter ruinom zamku nadają wizerunki rycerzy oraz czerwone pasy nawiązujące do XVI-wiecznej dekoracji. W wyremontowanym budynku północnym mieści się hotel, gdzie można zatrzymać się na nocleg. Z ruinami janowieckiego zamczyska wiąże się wiele legend, liczne są wersje podania o Czarnej Damie. Odbywa się tu Turniej Rycerski „O pierścień Czarnej Damy". Kontakt: tel./ fax (81) 881 52 28.

 • Dwór z Moniaków - zbudowany w XVIII w. we wsi Moniaki koło Urzędowa, przebudowany w roku 1909, drewniany dwór z mansardowym dachem z gontu. W środku ekspozycja wnętrz domu ziemiańskiego, jak również pokoje gościnne.

 • Drewniana stodoła - z XIX w. przeniesiona z Wylągów. Organizowane są tu koncerty i spektakle teatralne. 

         - dla miłośników architektury:

 • Kościół pw. św. Stanisława Biskupa i św. Małgorzaty – zbudowany w latach 1537-1559 z fundacji Piotra Firleja na murach gotyckiego kościoła z XIV wieku, przebudowany w latach 1585-1600 wg planów architekta Santi Gucciego, a następnie w stylu renesansowym przez Jakuba Balina. Wchodząc do świątyni, zauważymy, iż boczna nawa to mały gotycki kościółek. Główny ołtarz to przykład stylu barokowego. Najcenniejszym zabytkiem wnętrza kościoła jest manierystyczny nagrobek Andrzeja Firleja oraz jego żony Barbary - dzieło Gucciego, który nie tylko był architektem, ale i rzeźbiarzem. Przed kościołem znajduje się pomnik - tablica ku czci mieszkańców ofiar II wojny światowej.

 • Spichlerz - Przeniesiony w latach 80. do Janowca z Podlodowa nad Wieprzem. Zbudowany w XIX stuleciu z solidnych bali litego drewna. Wewnątrz obejrzymy wystawę etnograficzną, gdzie prezentowana jest sztuka ludowa, wyroby lokalnych rzemieślników, wyposażenie rybackie i pamiątki po flisakach. 

         - dla miłośników produktów regionalnych:

 • Dom Chleba - ekskluzywna  piekarnia i restauracja, oferuje wypiekane na naturalnym zakwasie pieczywo, można tam nabyć oryginalną pamiątkę - chlebowy zamek Janowiec. Kontakt: tel. (81)  881 52 40.

 • Warto zwrócić uwagę na istniejące tu szlaki turystyki pieszej PTTK, np. Szlak Wincentego Pola, ścieżki dydaktyczne Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, np. „Nasiłów”, Szlak muzeów Krainy Lessowych Wąwozów, Szlak smaków..  

Atrakcyjne wędrówki po okolicach zapewnią:

 • Kamieniołom w Nasiłowie – w przeszłości eksploatowano tu skały, które używane były m.in. do regulacji koryta Wisły. Położony na lewym brzegu Wisły uważany jest przez geologów za najlepsze odsłonięcie warstw pogranicza kredy i trzeciorzędu. O tym, jak różnorodny był świat morskich organizmów żyjących w istniejącym tu kiedyś zbiorniku morskim, świadczą liczne skamieniałości, amonity, małże, gąbki, ślimaki, czy jeżowce. Rzadszymi znaleziskami są zęby dużych drapieżnych gadów, jaszczurek morskich – mozazaurów.

 • Zalew w Janowicach -  położony w otoczeniu lasu zbiornik wodny na rzece Plewce, lewostronnym dopływie Wisły.  Stanowi idealne miejsce wypoczynku i rekreacji, czynne od czerwca - do września codziennie w godzinach od 8.00-20.00. Kąpielisko jest strzeżone codziennie od godz. 10.00-18.00. Istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu  pływackiego. Na terenie zalewu jest wyodrębniono miejsce na biwak, parking na 100 samochodów, punkt gastronomiczny. Dla miłośników wędkarstwa możliwość odpłatnego połowu. Kontakt:  tel. 604 113 446.

 • Przeprawy promem - Prom „Serokomla” z Nasiłowa do Bochotnicy - łączy dwa brzegi Wisły. Kursuje od dnia 1 maja do listopada. Kontakt: tel. (81) 881 52 40, Prom „Janowiec” - Janowiec- Kazimierz Dolny, przeprawa średnio trwa 5 minut. Kontakt: tel. (81) 881 52 15, kom. 602 858 898.

Galeria
SimpleViewer requires JavaScript and the Flash Player. Get Flash