Nałęczów
Kazimierz Dolny
Janowiec
Opole Lubelskie
Poniatowa
Puławy
Wąwolnica
Wojciechów
Karczmiska
Końskowola
Gmina Puławy
Józefów nad Wisłą
Powiat Puławski

Końskowola Informacje

Adres gminy

Urząd Gminy Końskowola
Pożowska 3a, 24-130 Końskowola
ugkonskowola@post.pl , (81) 881-62-01
www.konskowola.info.pl

Ważne adresy

Gminny Ośrodek Kultury w Końskowoli
ul. Lubelska 93 24-130 Końskowola, tel./fax: (081) 88 16 269,
gok_konskowola@post.pl
Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
w Końskowoli

ul. Pożowska 8, 24-130 Końskowola, Tel. (81) 889 06 00, (81) 881 62 85,
Fax. (81) 881 66 63, wodr@wodr.konskowola.pl
Parafia Końskowola
ul. Kurowska 2
24 - 140 Końskowola
tel.: 81 889 20 00

GMINA KOŃSKOWOLA

 

 

Gmina Końskowola znajduje się w środkowo - zachodniej części Powiatu Puławskiego, zajmuje powierzchnię 89,6 km2, zamieszkuje ją ponad 9 tys. mieszkańców. W jej skład wchodzi 16 sołectw: Chrząchów, Chrząchówek, Końskowola, Las Stocki, Młynki, Opoka, Pulki, Rudy, Sielce, Skowieszyn, Stara Wieś, Stary Pożóg, Nowy Pożóg, Stok, Witowice, Wronów. Gmina Końskowola jest niepowtarzalnym miejscem pod względem walorów przyrodniczo - krajobrazowym. Południowa część tj. okolice Skowieszyna, Pożoga, Lasu Stockiego i Stoku wyróżnia się ciekawą i urozmaiconą rzeźbą terenu. Jest to teren bogaty w przepiękne, malownicze wąwozy lessowe, położone pośród lasów i pól różanych.

 

Z KART HISTORII - miejscowość pierwotnie nosiła nazwę Witowska Wola, zaś od poł. XV w., gdy właścicielami jej stali się Końscy, występuje również nawa Konińska Wola. Pierwsze wzmianki o Końskowoli można znaleźć w opisach Długosza z roku 1442. W 1942 r. wywieziono stąd ponad 4 tys. Żydów na zagładę do Sobiboru i Treblinki. W latach 1940-43 istniał tu obóz pracy,w którym przebywało ok. 400 więźniów zatrudnionych przy budowie dróg. 25 VII 1944 r. połączone oddziały AL, AK-BCh opanowały osadę zmuszając znajdujących siętam Niemców do kapitulacji. 40 Hitlerowców wzięto do niewoli.

Z czasów minionej świetności Końskowoli do dziś zachowały się: Kościół parafialny z XVII w. Autorem jego był architekt Tylman z Gameren działający w tym czasie w Puławach oraz ok. 1730 r. architekt Józef Mayer, fundatorką zaś Elżbieta z Sieniawskich Lubomirska. Zachował się również szpitalny kościół pod wezwaniem Św. Anny Samotrzeciej wystawiony przed 1613 r., w stylu renesansu lubelskiego. Po przeciwnej stronie szosy stoi zabytkowa plebania z 1 poł. XVII w należąca do zespołu szpitalnego. Stojący pośrodku rynku ratusz z 1775 r. oraz zespół folwarczny (przy ulicy Pożarskiej).

 

Warto zobaczyć, warto zwiedzić:

 

Wśród wielu zabytków Końskowola posiada dwa piękne kościoły mówiące o jej historycznym znaczeniu tj:

 • Kościół farny p.w. Znalezienia Krzyża Św. i Św. Andrzeja Apostoła

Kościół parafialny w Końskowoli pod rozszerzonym wezwaniem Znalezienia Krzyża Św. i św. Andrzeja Apostoła, ufundowany został w połowie XVI w. przez Andrzeja Tęczyńskiego, wojewodę lubelskiego i kasztelana krakowskiego. Jego metryka jest jednak starsza: pierwszy, drewniany kościół p.w. Znalezienia Krzyża Św. Powstał w końcu XIV w. Jak chce tradycja, murowane prezbiterium wystawiono w 1442r. z fundacji Jana Konińskiego.

 • Kościół szpitalny p.w. Św. Anny i Św. Marka Ewangelisty

Kościół położony jest naprzeciwko dworu Tęczyńskich. Pierwotnie drewniany, prawdopodobnie wystawiony przez Andrzeja Tęczyńskiego jako kaplica dworska w czasie lokacji miasta. Przypuszcza się, że fundator wybierając wezwanie dla tej świątyni chciał uhonorować swoją matkę, Annę z Konińskich, wychowującą go po tragicznej śmierci ojca w czasie wyprawy Jana Olbrachta do Mołdawii. Obecnie istniejący, wybudowany w stylu architektonicznym nazywanym „renesansem lubelskim", został konsekrowany w 1613 r. Murowana, niewielka świątynia z początku XVII wieku otrzymała zadziwiająco bogaty program dekoracyjny i funkcjonalny jak na kościółek przyszpitalny. Bogato udekorowano sterczynowe szczyty kościoła - zachodni oraz wschodni oddzielający prezbiterium od nawy.

 • Ratusz i Rynek

Ratusz wybudowany w 1775 r. z fundacji Aleksandra Augusta księcia Czartoryskiego we wczesnym stylu klasycystycznym. Jest głównym budynkiem świeckim kształtującym miejski układ przestrzenny Końskowoli. Posiada wartości artystyczne świadczące o tym, że zaprojektował go któryś z profesjonalnych budowniczych zatrudnionych na dworze księcia.

 • Dwór Tęczyńskich

Do niedawna sądzono, że zamek Tęczyńskich, o którym zaświadczają źródła, został zniszczony w czasie jednej z zawieruch dziejowych, jakie przetoczyły się przez Polskę.
Dzięki badaniom dr Adama Soćko wiemy, że obecna plebania - co do której zakładano, że powstała między 1613 a 1630 r. - w istocie rzeczy jest o niemal wiek starszym dworem rodu Tęczyńskich.

 • Dawny szpital dla ubogich

Szpital w Końskowoli powstał jeszcze z inicjatywy Tęczyńskich, być może juz w XVI w. Dzięki staraniom księdza Stanisława Lisowicza kościół św. Anny stał się w pierwszej połowie XVII w. kościołem szpitalnym, znacznie uposażonym przez właścicieli miasta. Ok. 1675 r. z fundacji rodziny Suchodolskich powstał przy farze drugi szpital.

 • Folwark z XVIII spichlerzem

Folwark Istniejący już za Tęczyńskich, został znacznie rozbudowany przez Lubomirskich i Sieniawskich. Za rządów Aleksandra Augusta księcia Czartoryskiego, Końskowola stała się siedzibą administracji nadwiślańskich dóbr „Familii". Administracji tej podlegało 33 wsie, kilka miast i 7 wydzielonych folwarków, jak również młyny, jatki, cegielnie, tartaki i karczmy położone na ich obszarze. Sam folwark „konińskowolski" obejmował 900 ha; niewiele ustępował mu folwark „pożogowski". Folwark w Końskowoli obejmował, oprócz pałacu ekonoma, także mieszkania urzędników, mieszkania oraz warsztaty rzemieślników kilkudziesięciu profesji, trzy browary, gorzelnię, młyny, składy, spichlerz, stajnie i obory.

 • Cmentarz ewangelicki

Czartoryscy, dbając o rozwój gospodarczy Końskowoli sprowadzili tu ok. 300 rzemieślników z Niemiec, głównie z Saksonii. Jedyną pamiątką po tej społeczności są pozostałości malowniczo położonego nad rzeką Kurówką cmentarza.

 •  Spływ kajakowy Kurówką.

Kurówka to, oprócz Wisły i Wieprza, jedna z głównych rzek Ziemi Puławskiej, której źródła rozpoczynają się w okolicach Piotrowic koło Nałęczowa. Płynąc szeroką dolina na swojej 45 kilometrowej długości pokonuje część Płaskowyżu Nałęczowskiego i wpływa do Wisły w dzielnicy Puław - Wólka Profecka. Spływ kajakowy tą przepiękną i bardzo krętą rzeczką może być przeżyciem dla wielu wytrawnych kajakarzy.


 • Bulwar spacerowy nad stawami w miejscowości Stara Wieś.

To piękne miejsce na relaks i odpoczynek dla rodzin z dziećmi. Oświetlony Bulwar prowadzi wokół zagospodarowanych zbiorników wodnych i pięknie urządzonych terenówzielonych.

 

 • Winnica "Las Stocki" - Winnica przyjmuje enoturystów, zaznajamia ich z produkcją wina, właściciele sprzedają również wina gronowe z własnych upraw. W Winnicy produkuje się wina gronowe z własnych upraw. Odwiedzającym przedstawiane są zasady uprawy winnego krzewu, jego kształtowanie się i ochrona. Przestawiane są odmiany winorośli z jakich wytwarzane są jednogatunkowe wina. Właściciele powiadają o procesie fermentacji - oprowadzanie po winiarni. Goście degustują wina białe i czerwone, otrzymują kompletną informację jak powstaje polskie wino gronowe Poczęstunek stanowią: chleb, sery i przystawki.

 

 AGROTURYSTYKA


Po dniu pełnym wrażeń warto wybrać się na odpoczynek do gospodarstw agroturystycznych położonych na terenie Gminy Końskowola. Gospodarstwa oferują swoim gościom komfortowe warunki do regeneracji sił, wieczory przy ognisku, grill oraz inne atrakcje. Polecamy Dworek Różany w Końskowoli.

 

Galeria
SimpleViewer requires JavaScript and the Flash Player. Get Flash