Nałęczów
Kazimierz Dolny
Janowiec
Opole Lubelskie
Poniatowa
Puławy
Wąwolnica
Wojciechów
Karczmiska
Końskowola
Gmina Puławy
Józefów nad Wisłą
Powiat Puławski

Muzeum Bolesława Prusa

Rodzaj obiektu Muzea

Adres: ul. Poniatowskiego 39, 24-150 Nałęczów

Gmina Nałęczów
Kontakt tel. 81 501 45 52
E-mail: prus@muzeumlubelskie.pl
Cena bilet normalny 5,50zł, bilet ulgowy 4,50zł we wtorki wstęp wolny
Lokalizacja na mapie

Opis:
Muzeum biograficzno-literackie najwybitniejszego pisarza polskiego pozytywizmu mieści sie obecnie w budynku zabytkowej Ochrony im. Adama Żeromskiego. Muzeum gromadzi pamiątki i materiały dokumentujące życie i twórczość pisarza, ze szczególnym uwzględnieniem jego związków z Nałęczowem i rodzinna Ziemią Lubelską. Inicjatorem zorganizowania w Nałęczowie Muzeum Bolesława Prusa był prof. dr Feliks Araszkiewicz, polonista z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wybitny znawca życia i twórczości autora „Lalki”, bywalec Nałęczowa żywo interesujący się jego historią.
Muzeum Bolesława Prusa obok istniejącego od 1928 r. Muzeum Stefana Żeromskiego uzupełnia wiedze o literackim Nałęczowie, propaguje twórczość autora „Lalki” i jego zasługi w popularyzowaniu działalności Zakładu Leczniczego, przypomina o związkach pisarza z Lubelszczyzną.
Bolesław Prus zawitał do Nałęczowa w roku 1882 jako kuracjusz, z nadzieją wyleczenia lęku przestrzeni (agorafobii). Leczył się i odpoczywał corocznie w latach 1882-1910 pozostawiając wśród mieszkańców żywe wspomnienia. Do dziś jego imieniem nazywane są miejsca, w których najczęściej go widywano: Góra Prusa, wąwóz czy Domek Prusa. Biblioteka nałęczowska nosiła imię Prusa i Żeromskiego, zaś pobudowane w 1904 r. Kąpiele Tanie przeznaczone dla okolicznych rzemieślników i włościan nazwano imieniem Bolesława Prusa dla upamiętnienia szerzonej przez autora oświaty zdrowotnej wśród ludu.
Muzeum, zgodnie z koncepcją F. Araszkiewicza, ma charakter literacki i monograficzny, jeśli chodzi o życie i twórczość Prusa oraz regionalny, to znaczy uwzględniający powiązania pisarza oraz jego życia i twórczości z rodzinną Ziemią Lubelską.


Więcej informacji
*Od 08.05 do wydania nowych rozporządzeń związanych z COVID-19 muzeum będzie czynne od środy do niedzieli, w godzinach 9.00-17.00. Dodatkowe informacje o funkcjonowaniu muzeum podczas epidemii COVID-19: Zwiedzający będzie zawsze proszony o zdezynfekowanie rąk w momencie wejścia do muzeum (zapewniamy środki do dezynfekcji). Zwiedzający musi mieć zasłonięte usta i nos (np. maseczka, szalik, przyłbica). Jeśli zwiedzający nie zapewni sobie takiego zabezpieczenia (muzeum nie zapewnia gościom maseczek i rękawiczek), osoba obsługująca ekspozycję ma prawo odmówić zwiedzającemu wejścia do muzeum. Obowiązuje absolutny zakaz dotykania eksponatów. Zwiedzający muszą zachować min. 2 metry odległości pomiędzy sobą nawzajem oraz pomiędzy sobą a pracownikiem muzeum. Zalecamy wcześniejszą rezerwację telefoniczną pod numerem tel. 81 501 45 52. Według nowych wytycznych na Sali mogą znajdować się maksymalnie 2 osoby zwiedzające, wyjątek stanowią rodziny. Rezerwacje bezkontaktowe mają pierwszeństwo nad tymi dokonanymi osobiście. Płatność za bilety wyłącznie gotówką. Ceny biletów: normalny - 5,50 zł ulgowy - 4,50 zł usługa przewodnika -35,00 zł
Opinie
    Brak opinii
Twój komentarz
E-mail:
Nick/Pseudonim:
Komentarz:
Ocena:
Ile to jest 15+8=
Dodaj zdjęcie: