Nałęczów
Kazimierz Dolny
Janowiec
Opole Lubelskie
Poniatowa
Puławy
Wąwolnica
Wojciechów
Karczmiska
Końskowola
Gmina Puławy
Józefów nad Wisłą
Powiat Puławski

Poniatowa Informacje

INFORMACJA TURYSTYCZNA

Punkt Informacji Turystycznej
Centrum Promocji i Turystyki w Poniatowej
ul. Fabryczna 1, Poniatowa 24-320,
tel. 81 820 45 54, ckpit@poczta.onet.eu

Adres gminy

Urząd Miejski Poniatowa
ul. Młodzieżowa 2, 24-320 Poniatowa, tel. (81) 820 48 36, sekretariat@um.poniatowa.pl

Ważne adresy

Komisariat Policji
ul. 1 maja 12
tel. (81) 820-37-60

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna
ul. Fabryczna 1
tel. (81) 820-40-77

Powszechna Kasa Oszczędności BP SA Ekspozytura
ul. Modrzewiowa 4
tel. 81 820-42-45

Bank Spółdzielczy
ul. 1 Maja 7b
tel. 81 820-43-07

PEKAO S.A. I Oddział w Poniatowej
ul. Młodzieżowa 2
tel. 81 820-56-52

Urząd Pocztowy
ul. 1 Maja 6
tel. 81 820-40-75

 

Gmina Poniatowa


Gmina Poniatowa to gmina miejsko-wiejska położona we wschodniej części powiatu opolskiego. Miasto oraz część gminy znajduje się w zasięgu Chodelskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Mimo, iż samo miasto jest ośrodkiem przemysłowym, zachowało naturalne  środowisko w nieskażonym stanie.

 

To wyjątkowo atrakcyjne miejsce dla tych, którzy cenią przyrodę, bogate lasy  i malownicze krajobrazy. Lasy obfitują w zwierzynę, zachwycają o każdej porze roku. Wiosną urzekają kwietne dywany, jesienią bogactwo runa leśnego ściąga tu zapalonych grzybiarzy. Są domem dla  ok. 100 gatunków ptaków. Spacerując możemy napotkać dzięcioły, sójki, kukułki, zięby, słowiki, wilgi, trznadle, jastrzębie i myszołowy.

 

Atutem rejonu są  liczne zbiorniki wodne, także w samym centrum  siedziby gminy. Okoliczne stawy to wymarzone miejsce dla wędkarzy. Gmina jako enklawa zieleni sprzyja wędrówkom pieszym i rowerowym. Specyficzny mikroklimat Poniatowej wykorzystywany jest w leczeniu dróg oddechowych.

 

                 

 

Z kart historii:

 • Wieś Poniatowa należąca przez wieki do niezamożnej szlachty zagrodowej istniała przed 1382 r., co potwierdza dokument wystawiony przez Starostę Lubelskiego.

 • Od połowy XV w. tutejsze majątki były przejmowane przez zamożniejszą szlachtę z innych rejonów.

 • Mieszkało tu kilka gałęzi rodziny Poniatowskich – między innymi z linii, z której wywodził się Stanisław August Poniatowski, król Polski.

 • W 1937 r. rozpoczęto na terenie wsi budowę Zakładów Tele i Radiotechnicznych - Filia nr 2, które w ramach COP miały produkować aparaty łącznościowe dla wojska. Wokół fabryki powstawało dzisiejsze miasteczko.

 • Po wybuchu II w. św., działały w Poniatowej warsztaty naprawcze maszyn, następnie filia firmy Schneider.

 • Od listopada 1941 r. Niemcy założyli na terenie fabryki obóz dla ok.  18 tysięcy jeńców radzieckich, których w większości wymordowano.

 • W październiku 1942 r. w miejscu obozu jenieckiego oraz częściowo na terenie osiedla urządzono obóz pracy dla ok. 15 tysięcy Żydów, których w listopadzie wymordowano.

 • Po wojnie obiekty fabryczne rozbudowano. W 1962 r. Poniatowa otrzymała prawa miejskie.

Warto zobaczyć, warto zwiedzić w Poniatowej:

 

         - dla miłośników historii:

 • Pomnik pomordowanych w hitlerowskim obozie pracy – znajduje się na terenie byłych Zakładów Elektro-Maszynowych „Eda”.   

         - dla miłośników przyrody i sportu:

 • Dolina Dziewięciu Stawów -  Ci, którzy szukają wyciszenia i spokoju odnajdą je, spacerując nad przecinającym miasto sznurem stawów rybnych, które są  rajem dla wędkarzy. Można tu złowić m.in. suma, szczupaka, karpia, lina, leszcza, sandacza, karasia. Zbiornikami opiekuje się miejscowe Koło PZW. Aby na nich wędkować, wystarczy posiadać aktualną licencję Polskiego Związku Wędkarskiego.

 • Kąpieliska - dla miłośników pływania dostępna jest kryta pływalnia oraz wysokiej klasy kąpielisko urządzone nad zalewem, w centrum miasta. Posiada wyodrębniony basen pływacki oraz akwen przeznaczony dla rowerów wodnych, które chętni mogą wypożyczyć. Dla najmłodszych powstał plac zabaw oraz brodzik ze zjeżdżalniami. Na plaży przy basenie można zagrać w piłkę siatkową na przygotowanym boisku. Nad wodą można się też zrelaksować w restauracji i w kawiarni gościnnego hotelu „Słowik”. 

 • Skatepark - W 2010 r. przy poniatowskim „Orliku” oddano do użytku specjalny tor przeznaczony do uprawiania sportów ekstremalnych: jazdy na deskorolce, BMX, wyczynowej jazdy na rolkach. W skład skateparku wchodzi Bank Ramp, Quarter Pipe, Funbox z murkiem 3/3 i poręczą 2/3, Piramida, Ławka Grindbox oraz Poręcz prosta. Skatepark jest dostępny w godzinach otwarcia „Orlika ”.

 • Warto zwrócić uwagę na istniejący tu Szlak smaków Krainy Lessowych Wąwozów oraz restaurację Miło - smaki kaukazu. 

   

Warto zobaczyć, warto zwiedzić w okolicy:

 • Zespół pałacowo-parkowy w Kraczewicach - na terenie 5-hektarowego parku znajduje się rezydencja wzniesiona w latach 1912 - 1914 w stylu secesyjnym przez rodzinę ziemiańską Gerliczów. Zniszczony w latach 1940 – 1983  został niedawno odrestaurowany. W 1988 r. w pałacu powołano  do życia  „Dom  Muzyki”, który stał się siedzibą słynnych dziecięcych zespołów artystycznych "Szczygiełki" oraz "Scholares Minores Pro Musica Antiqua". Od niedawna istnieje możliwość zwiedzania Pałacu, wynajmu pokoi noclegowych, jak również możliwe jest organizowanie tam koncertów, plenerów malarskich i fotograficznych, konferencji, szkoleń itp. Kontakt: tel. (81) 820 40 18.
 • Kościół pw. Najświętszego serca Pana Jezusa w Kraczewicach - kościół drewniany, trójnawowy, wybudowany z bali sosnowych w 1920 r. wg projektu arch. Brzeskiego na gruntach przekazanych w 1919 r. przez Henryka Gerlicza, właściciela majątku.  Dzięki temu erygowano tu parafię. Po II w. św. kościół wyremontowano. Wewnątrz świątyni na uwagę zasługują: dębowy ołtarz główny z 1924 r. z metalową statuą Pana Jezusa, na zasuwie malowany obraz św. Józefa z Dzieciątkiem, ołtarze boczne z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej i św. Wojciecha - przeniesiony z kaplicy dworskiej z Kowali, wykonane w drzewie stacje drogi krzyżowej oraz organy z 1943 r.

 • Kaplica dworska pw. NMP Królowej Świata w Kowali - kaplica znajduje się w granicach parceli z XVII w., zbudowana z wapienia i cegły, założona została na rzucie prostokąta, zamkniętego na wschodzie półkoliście. Posiada sklepienia kolebkowo-krzyżowe z otworami okiennymi. Dach jest dwuspadowy, podbity gontem. Wewnątrz znajduje się rzeźba Matki Boskiej wykonana z kamienia, typowa dla figur siedemnastowiecznej Polski. Remontowana w 1952 roku.
 • Sekcja Jeździecka Poniatowa w Kraczewicach Rządowych - wymarzone miejsce dla każdego pasjonata hippiki oraz tych, którzy pragną rozpocząć swoją jeździecką przygodę. Sekcją w Kraczewicach zarządza Wojskowy Klub Jeździecki WKJ. Konie służą do jazdy sportowej, hippoterapii oraz jazd relaksacyjnych. Dla najmłodszych wspaniałą atrakcję stanowi  oprowadzanie na kucyku. Częścią kompleksu jest kryta ujeżdżalnia oraz padok. Zawody jeździeckie odbywają się na hipodromie w Poniatowej przy ul. 11 Listopada. Sezon w sekcji jeździeckiej trwa cały rok. Kontakt: Prezes tel. 608 506 009, instruktor tel. 608 399 006.

Galeria
SimpleViewer requires JavaScript and the Flash Player. Get Flash