Nałęczów
Kazimierz Dolny
Janowiec
Opole Lubelskie
Poniatowa
Puławy
Wąwolnica
Wojciechów
Karczmiska
Końskowola
Gmina Puławy
Józefów nad Wisłą
Powiat Puławski

Puławy Gmina Informacje

INFORMACJA TURYSTYCZNA

Punkt Informacji Turystycznej oraz Izba Produktu Lokalnego
ul. Folwarki 2, Gołąb 24-100 Puławy
tel. 790 231 027, informacjaturystyczna@tlen.pl

Adres gminy

Urząd Gminy Puławy
24-100 Puławy, ul. Dęblińska 4
+48 (81) 887-41-21; 889-05-00; 889-05-25

Ważne adresy

Gminny Ośrodek Kultury w Gołębiu
Folwarki 1, Gołąb, tel. 81 881 32 22

Gmina Puławy 

Gmina Puławy to gmina wiejska w powiecie puławskim. Położona jest po obu stronach Wisły. Charakteryzują ją wyjątkowe walory przyrodniczo-krajobrazowe. Znajdziemy tu naturalne jeziora, dawne rozlewiska Wisły: Nur, Borowiec i Matygi, których otoczenie jest ostoją dla licznych gatunków ptaków: błotnika stawowego, kszyka, kokoszki wodnej i derkacza. Na terenie gminy funkcjonuje również rezerwat faunistyczny„Czapliniec", chroniący kolonię łęgową czapli siwej. Teren gminy zachwyca nie tylko pięknem przyrody, ale i wyjątkowymi zabytkami, w których widać odbicie bogatej przeszłości. Północną granicę gminy wyznacza rzeka Wieprz.

 
Z kart historii:

  • Tereny Gołębia i Góry Puławskiej do XIV w. podlegały kasztelanii sieciechowskiej.
  • Początki Góry Puławskiej sięgają przełomu XV i XVI wieku.
  • Podczas potopu szwedzkiego, w 1656 r., pod Gołębiem miało miejsce starcie wojsk króla Szwecji Karola X Gustawa z oddziałami wiernego Janowi Kazimierzowi - Stefana Czarnieckiego zakończone przegraną Polaków.
  • Po zniesieniu kasztelanii sieciechowskiej, do 1972 r. Gołąb i Góra Puławska stanowiły odrębne jednostki administracyjne.
  • Gmina Puławy powstała w 1973 r. w wyniku połączenia terenów gromadzkich rad narodowych w Gołębiu i w Górze Puławskiej.

 

 Warto zobaczyć, warto odwiedzićw Gołębiu i Górze Puławskiej:

 

- dla miłośników architektury:

 

Kościół Parafialny pw. św. Floriana i św. Katarzyny - powstał w latach 1628-1636, murowany, z czerwonej cegły, w stylu tzw. manieryzmu niderlandzkiego, wg projektu Van der Blocka. Wewnątrz m.in.: ambona z XVII w. oraz chrzcielnica z 1598 roku. W ołtarzu głównym znajdują się obrazy Matki Boskiej Ukoronowanej wśród aniołów (Zwiastowanie NMP) i Najświętszego Serca Pana Jezusa. Ponadto w niszach umieszczono figury świętych, które zostały tu przeniesione z Domku Loretańskiego.

 

Kaplica pw. Matki Bożej Loretańskiej - domek loretański, kopia Świętego Domu we włoskim Loreto. Ufundował go Jerzy Ossoliński, który w 1633 r. był tam z pielgrzymką i ślubował wzniesienie podobnej budowli na ojczystej ziemi. Ta unikalna budowla powstała ok. 1634 roku.

Posąg św. Jana Nepomucena w Gołębiu - pochodząca z XVIII w. kamienna figura św. Jana to wygięta w klasycznym kontrapoście postać trzymająca krzyż. Święty ubrany jest w mistycznie rozwiane szaty.

 

Kościół Parafialny w Górze Puławskiej - świątynia pod wezwaniem św. Wojciecha wzniesiona została w 1781 r. w stylu barokowo-klasycystycznym z fundacji Augusta Augusta Czartoryskiego, wg projektu Jana Kotelnickiego.

- dla miłośników współczesnych osobliwości:

 

Muzeum Nietypowych Rowerów - stworzone zostało przez prawdziwego pasjonata - Józefa Konstantego Majewskiego. W tym niepospolitym muzeum nie tylko obejrzymy, ale i wypróbujemy „nietypowe" rowery (poziome, cyrkowe, jednokołowe i wiele innych). Do dyspozycji zwiedzających jest także riksza. Po przejażdżkach na akrobatycznych wehikułach można odpocząć nad sadzawką, lub przy ognisku. Pan Majewski oferuje także lekcje muzealne, np.: "Naprawa i konserwacja roweru", "Historia roweru". Kontakt: tel. 601 81 45 27.

 

- dla miłośników historii:

 

Cmentarz wojenny żołnierzy niemieckich w Polesiu - jedyna taka nekropolia na Lubelszczyźnie, pielęgnowana przez młodzież z całej Europy. Na terenie 3 ha umieszczono szczątki 20 tysięcy żołnierzy poległych na wschodzie Polski w czasie II w. św. Otwarcie cmentarza miało miejsce w 2000 r. z inicjatywy Ludowego Niemieckiego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi w latach 1996-2000. Pamięć poległych utrwalają kamienne płyty z ich nazwiskami. Towarzyszy im poruszające motto umieszczone przy wejściu: „Zmarli wszystkich wojen nawołują do pokoju".

 

Warto zwrócić uwagę na istniejące tu ścieżki przyrodnicze, np. „Jezioro Nury", „Jezioro Piskory" oraz szlaki, np. Szlak muzeów Krainy Lessowych Wąwozów. 

FILM O GMINIE PUŁAWY DO OBEJRZENIA POD PONIŻSZYM ADRESEM:

 

 http://www.youtube.com/watch?v=xfjbo6_5gNw

 

 

Galeria
SimpleViewer requires JavaScript and the Flash Player. Get Flash